Home » Aptitude » Unitary Method » Question
  1. If the cost of 3 dozens mangoes is Rs. 245, what will be the approximate cost of 363 mangoes ?
    1. Rs. 2200
    2. Rs. 2000
    3. Rs. 2400
    4. Rs. 2600
Correct Option: C

We know that , One dozen = 12 items
Three dozen = 3 × 12 = 36 items
∵ The cost of 36 mangoes = Rs. 245

∴ The cost of 1 mango = Rs.
245
36

∴ The cost of 363 mangoes = Rs.
245
× 363
36

The cost of 36 mangoes = Rs. 2470·42
Hence , The cost of 36 mangoes = Rs. 2400 (Approximately)



Your comments will be displayed only after manual approval.