Home » Aptitude » Unitary Method » Question
  1. If the cost of 1/4 th of kg is Rs. 0·60, then what is the cost of 200 gm ?
    1. 42 paise
    2. 48 paise
    3. 40 paise
    4. 50 paise
Correct Option: B

As we know that ,
∴ 1 kg = 1000 grams

1
kg = 1000 ×
1
= 250 grams
44

∵ The cost of 250 grams = 60 paise
∴ The cost of 200 grams =
60
× 200
250

Thus , The cost of 200 grams = 48 paise



Your comments will be displayed only after manual approval.