-
A man sells two chairs at $ 120 each and by doing so gains 25% on one chair and loses 25% on the other. His loss on the whole in $ is
-
- $ 20
- $ 16
- $ 25
- $ 30
Correct Option: B
Given in question , SP of each chair = $ 120
On 25% gain ,
C.P. of first chair = | × 120 = $ 96 | | 125 |
On 25% loss ,
C.P. of second chair = | × 120 = $ 160 | | 75 |
Total CP of chairs = 160 + 96 = $ 256
∴ Loss = Total CP - Total SP = 256 – 240 = $ 16