Table chart


Direction: Study the following table carefully and answer the questions given below.

  1. Which state produced the lowest quantity of rice over the years?









  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    Production of rice by different states over the years:
    A → 1500 + 1480 + 1620 + 1700 + 1540 + 1650 = 9490 tonnes
    B → 1250 + 1190 + 1400 + 1450 + 1320 + 1380 = 7990 tonnes
    C → 1160 + 1190 + 1310 + 1300 + 1340 +1360 = 7660 tonnes
    D → 1520 + 1500 + 1480 + 1590 + 1630 + 1580 = 9300 tonnes
    E → 1440 + 1350 + 1430 + 1280 + 1380 + 1400 = 8280 tonnes
    F → 1600 + 1620 + 1510 + 1610 + 1580 + 1590 = 9510 tonnes

    Correct Option: B

    Production of rice by different states over the years:
    A → 1500 + 1480 + 1620 + 1700 + 1540 + 1650 = 9490 tonnes
    B → 1250 + 1190 + 1400 + 1450 + 1320 + 1380 = 7990 tonnes
    C → 1160 + 1190 + 1310 + 1300 + 1340 +1360 = 7660 tonnes
    D → 1520 + 1500 + 1480 + 1590 + 1630 + 1580 = 9300 tonnes
    E → 1440 + 1350 + 1430 + 1280 + 1380 + 1400 = 8280 tonnes
    F → 1600 + 1620 + 1510 + 1610 + 1580 + 1590 = 9510 tonnes
    Hence, the state C produced the lowest quantity of rice.


  1. Rice produced by state C in the year 2006 is approximately what percent of rice produced by state A in the same year?









  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    As per given Table graph,
    Rice produced by state C in years 2006 = 1300
    Rice produced by state A in years 2006 = 1700

    Correct Option: C

    As per given Table graph,
    Rice produced by state C in years 2006 = 1300
    Rice produced by state A in years 2006 = 1700
    Required percentage = 1300 x 100 /1700 = 76.47% ≈ 76%



  1. What is the respective ratio of the average quantity of rice produced by state D to the average quantity of rice produced by State F over the years?









  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    Production of rice by D and F states over the years:
    D → 1520 + 1500 + 1480 + 1590 + 1630 + 1580 = 9300 tonnes
    F → 1600 + 1620 + 1510 + 1610 + 1580 + 1590 = 9510 tonnes

    Correct Option: D

    Average quantity of rice produced by state D = 9300/6 = 1550 tonnes
    Average quantity of rice produced by state F = 9510/6 = 1585 tonne
    Hence, required ratio = 1550 : 1585 = 310 : 317


  1. In which year was the production of rice the highest in all the states together?









  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    Production of rice in different years by all states together :
    2000 → 1500 + 1250 + 1160 + 1520 + 1440 + 1600 = 8470 tonnes.

    Similarly calculate for the other years also.

    Correct Option: D

    Production of rice in different years by all states together:
    2000 → 1500 + 1250 + 1160 + 1520 + 1440 + 1600 = 8470 tonnes
    2004 → 1480 + 1190 + 1190 + 1500 + 1350 + 1620 = 8330 tonnes
    2005 → 1620 + 1400 + 1310 + 1480 + 1430 + 1510 = 8750 tonnes
    2006 → 1700 + 1450 + 1300 + 1590 + 1280 + 1610 = 8930 tonnes
    2007 → 1540 + 1320 + 1340 + 1630 + 1380 + 1580 = 8790 tonnes
    2008 → 1650 + 1380 + 1360 + 1580 + 1400 + 1590 = 8960 tonnes
    Hence, in year 2008 the production of rice was the highest.



  1. In which state has the production of rice increased continuously over the years?









  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    It is clear from the table that none of the state has the production of rice increased continuously over the years.

    Correct Option: E

    It is clear from the table that none of the state has the production of rice increased continuously over the years.