Table chart


Direction: Study the following Table and answer the following questions carefully.

  1. If the population of males below poverty line in State B is 500 then what is the total population of that State?











  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    According to question,
    The population of males below poverty line in State B = 500
    As per given graph,
    Proportion of Male and Female below poverty line in State B = 5 : 7
    If 5 Male below poverty line then total population will be 12 in State B

    Percentage population below poverty line in State B = 15 % ( As given in table chart)

    Correct Option: C

    According to question,
    The population of males below poverty line in State B = 500
    As per given graph,
    Proportion of Male and Female below poverty line in State B = 5 : 7
    If 5 Male below poverty line then total population will be 12 in State B
    If 1 Male below poverty line then total population will be 12/5 in State B
    If 500 Male below poverty line then total population will be 12 x 500 / 5 in State B
    Population of State B below poverty line = 500 x 12 / 5 = 100 x 12 = 1200
    Percentage population below poverty line in State B = 15 % ( As given in table chart)
    ∴ Total population of State B = 1200 x 100 / 15 = 80 x 100 = 8000


  1. The total population of state A is 3000, then what is the approximate no, of females above poverty line in state A?











  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    As per given question,
    Percentage population below poverty line = 12 %
    Percentage population above poverty line = ( 100 - 12 ) % = 88 %
    Proportion of male and female above poverty line = 4 : 3
    The total population of state A = 3000

    Correct Option: A

    As per given question,
    Percentage population below poverty line = 12 %
    Percentage population above poverty line = ( 100 - 12 ) % = 88 %
    Proportion of male and female above poverty line = 4 : 3
    The total population of state A = 3000
    The population above poverty line in state A = 3000 x 88 %
    Number of females above poverty line in State A = 3000 x 88 % x 3 / 7 ≈ 1200.



  1. If the total population of C and D together is 18000, then what is the total no. of females below poverty line in the above stated states?











  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    Since we cannot find the population of States C and D separately.

    Correct Option: D

    Since we cannot find the population of States C and D separately, we cannot find the required value.


  1. If the population of males below poverty line in State A is 3000 and that in State E is 6000, then what is the ratio of the total population of State A and E?











  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    According to question,
    The population of males below poverty line in State A = 3000
    The population of males below poverty line in State E = 6000
    As per given graph,
    Proportion of Male and Female below poverty line in State A = 3 : 2
    If 3 Male below poverty line then total population will be 5 in State A

    Proportion of Male and Female below poverty line in State E = 6 : 5
    If 6 Male below poverty line then total population will be 11 in State E

    Correct Option: E

    According to question,
    The population of males below poverty line in State A = 3000
    The population of males below poverty line in State E = 6000
    As per given graph,
    Proportion of Male and Female below poverty line in State A = 3 : 2
    If 3 Male below poverty line then total population will be 5 in State A
    If 1 Male below poverty line then total population will be 5/3 in State A
    If 3000 Male below poverty line then total population will be 5 x 3000 / 3 in State A
    Population of State A below poverty line = 3000 x 5 / 3 = 1000 x 5 = 5000
    Percentage population below poverty line in State A = 12 % ( As given in table chart)
    ∴ Total population of State A = 5000 x 100 / 12 = 500000/12

    Proportion of Male and Female below poverty line in State E = 6 : 5
    If 6 Male below poverty line then total population will be 11 in State E
    If 1 Male below poverty line then total population will be 11/6 in State E
    If 600 Male below poverty line then total population will be 11 x 6000 / 6 in State E
    Population of State E below poverty line = 6000 x 11 / 6 = 1000 x 11 = 11000
    Percentage population below poverty line in State E = 10 % ( As given in table chart )
    ∴ Total population of State E = 11000 x 100 / 10 = 110000
    Ratio of the total population of State A and E = Population of State A / Population of State B
    ∴ Ratio of the total population of State A and E = 500000 / 12 x 110000
    ∴ Ratio of the total population of State A and E = 50 / 12 x 11 = 25 / 6 x 11 = 25 / 66



  1. If in State E population of females above poverty line is 19800 then what is the population of males below poverty line in that State?











  1. View Hint View Answer Discuss in Forum

    According to question,
    The population of females above poverty line in State E = 19800
    As per given graph,
    Proportion of Male and Female above poverty line in State E = 3 : 2
    If 2 Female above poverty line then total population above poverty line will be 5 in State E

    Population of State E above poverty line = 5 x 19800/ 2 = 5 x 9900 = 49500

    Percentage population below poverty line in State E = 10 % ( As given in table chart )

    Ratio of population of males and females below poverty line in State E = 6 : 5

    Correct Option: B

    According to question,
    The population of females above poverty line in State E = 19800
    As per given graph,
    Proportion of Male and Female above poverty line in State E = 3 : 2
    If 2 Female above poverty line then total population above poverty line will be 5 in State E
    If 1 Female above poverty line then total population above poverty line will be 5/2 in State E
    If 19800 Female above poverty line then total population above poverty line will be 5 x 19800/ 2 in State E
    Population of State E above poverty line = 5 x 19800/ 2 = 5 x 9900 = 49500
    Percentage population below poverty line in State E = 10 % ( As given in table chart )
    ∴ Percentage population above poverty line in State E = ( 100 - 10 ) % = 90 %
    ∴ Total population of State E = 49500 x 100 / 90 = 4950 x 100 / 9 = 550 x 100 = 55000
    Percentage of population below poverty line in State E = 10 %
    Population below poverty line in State E = 55000 x 10 % = 55000 x 10 / 100 = 5500
    Ratio of population of males and females below poverty line in State E = 6 : 5
    Since population below poverty line is 11 then male population below poverty line = 6
    Since population below poverty line is 1 then male population below poverty line = 6 / 11
    Hence population below poverty line is 5500 then male population below poverty line = 6 x 5500 / 11 = 6 x 500 = 3000