Table chart
Direction: Study the following table and answer the question given below:
- If 60% boys and 70% girls pass in their respective courses, then total pass percentage is :
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
∵ Total boys = 45 + 186 +120 +100 + 65 + 32 + 58 + 5 = 611
Total number of girls = 25 + 23 + 25 + 12 + 25 + 20 + 12 + 3 = 145Correct Option: D
∵ Total boys = 45 + 186 +120 +100 + 65 + 32 + 58 + 5 = 611
∴ Number of boys who pass in their respective courses = 60% of 611 = 611 x 60/100 = 366.60
Total number of girls = 25 + 23 + 25 + 12 + 25 + 20 + 12 + 3 = 145
Number of girls who pass in their respective courses =70% of 145= 145 x 70/100 = 101.50
∴ Combined pass percent = (366.6 + 101.5) x 100/(611 + 145) = 46810/756 = 61.92 = 62%
Direction: Study the table carefully to answer the questions that follow.
- The number of students studying in class VII from school U forms what percent of the total number of students from all the classes together from that school ?
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
Total number of students of school U from all the classes = Total number of students from ( Class V + VI + VII + VIII + IX + X )
Required Percentage = Total number of students from class VII x 100 / Total number of students of school U from all the classesCorrect Option: C
Total number of students of school U from all the classes = 150 + 160 + 162 + 160 + 161 + 140 = 933
Required Percentage = 162/933 x 100 = 17.36%
- What is the respective ratio of students studying in class IX of schools Q and R together to those studying in class VI of schools S and T together?
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
Total number of students of class IX of schools Q and R = Total number of students of class IX of (Schools Q + school R)
Total number of students of class VI of schools S and T = Total number of students of class VI of ( School S + School T)
Hence, required ratio = (Total number of students of class IX of schools Q and R) : (Total number of students of class VI of schools S and T)Correct Option: B
Total number of students of class IX of schools Q and R = Total number of students of class IX of (Schools Q + school R)
Total number of students of class IX of schools Q and R = 157 + 143 = 300
Total number of students of class VI of schools S and T = Total number of students of class VI of ( School S + School T)
Total number of students of class VI of schools S and T = 142 + 144 = 286
Hence, required ratio = 300 : 286 = 150 : 143
Direction: The following table shows the number of students of 7 colleges A, B, C, D, E, F, G participating in extra-curricular activities :
- Percentage of the number of students in activity II to that of IV is :
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
As per given table , we can see that the
Total number of students in activity II = 100 + 200 + 200 + 100 + 100 + 100 + 100 = 900
Total number of students in activity IV = 317 + 155 + 438 + 105 + 385 + 280 + 120 = 1800∴ Required percentage = Total number of students in activity II X 100 % Total number of students in activity IV
Correct Option: D
As per given table , we can see that the
Total number of students in activity II = 100 + 200 + 200 + 100 + 100 + 100 + 100 = 900
Total number of students in activity IV = 317 + 155 + 438 + 105 + 385 + 280 + 120 = 1800∴ Required percentage = Total number of students in activity II X 100 % Total number of students in activity IV
∴ Required percentage = 900 X 100 = 50% 1800
- The ratio of total number of students in II and I is :
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
From above given table ,
Total number of students in II = 100 + 200 + 200 + 100 + 100 + 100 + 100 = 900
Total number of students in I = 200 + 300 + 500 + 100 + 400 + 300 + 200 = 2000
∴ Required ratio = total number of students in II : total number of students in ICorrect Option: B
From above given table ,
Total number of students in II = 100 + 200 + 200 + 100 + 100 + 100 + 100 = 900
Total number of students in I = 200 + 300 + 500 + 100 + 400 + 300 + 200 = 2000
∴ Required ratio = total number of students in II : total number of students in I
Required ratio = 900 : 2000 = 9 : 20