Heat Transfer Miscellaneous
- For the circular tube of equal length and diameter shown in figure below, the view factor F13 is 0.17. The view factor F12 in this case will be
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
1 = 2 r1 and r3 = 0.5 l
F13 = 0.17,
F11 = 0,
F11 + F12 + F13 = 1
∴ F12 = 1 – F13
= 1 – 0 – 17 = 0.83Correct Option: D
1 = 2 r1 and r3 = 0.5 l
F13 = 0.17,
F11 = 0,
F11 + F12 + F13 = 1
∴ F12 = 1 – F13
= 1 – 0 – 17 = 0.83
- The properties of mercury at 300 K are: Density = 13529 kg/m³, cp = 0.1393 kJ/kgK, dynamic viscosity = 0.1523 × 10–2 Ns/m² and thermal conductivity = 8.540 W/mK. The Prandtl number of the mercury at 300 K is
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
Prandtl number = μCp K = 0.1523 × 10-2 Ns × 0.1393 × 1000 kJ = 0.0248 m² 8.54/mK kgK Correct Option: A
Prandtl number = μCp K = 0.1523 × 10-2 Ns × 0.1393 × 1000 kJ = 0.0248 m² 8.54/mK kgK
- A coolant fluid at 30°C flows over a heated flat plate maintained at a constant temperature of 100°C. The boundary layer temperature distribution at a given location on the plate may be approximated as T = 30 + 70 expt(-y) where y(in m) is the distance normal to the plate and fis in °C. If thermal conductivity of the fluid is 1.0 W/mK, the local convective heat transfer coefficient (in W/m²K) at that location will be
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
Under steady state conditions
Heat transfer by conduction = Heat transfer by convection∴ -kA dT = h AΔT dy or -k dT = h ΔT dy or -k dT (30 + 70e-y) = h (100 - 30°) dy or -k δ (- 70e-y) = h × 70 δy
or – k
∴ -k (– 70 e0) = 70h
or 70 k = 70 h
But k = 1
∴ h = 1W/m²k
AlternatelyhAΔ = kA dT dy
or h(100 – 30) = k × (100 – 30)
or h = k = 1 W/m²KCorrect Option: B
Under steady state conditions
Heat transfer by conduction = Heat transfer by convection∴ -kA dT = h AΔT dy or -k dT = h ΔT dy or -k dT (30 + 70e-y) = h (100 - 30°) dy or -k δ (- 70e-y) = h × 70 δy
or – k
∴ -k (– 70 e0) = 70h
or 70 k = 70 h
But k = 1
∴ h = 1W/m²k
AlternatelyhAΔ = kA dT dy
or h(100 – 30) = k × (100 – 30)
or h = k = 1 W/m²K
Direction: Consider steady one-dimensional heat flow in a plate of 20 mm thickness with a uniform heat generation of 80 MW/m³. The left and right faces are kept at constant temperatures of 160°C and 120°C respectively. The plate has a constant thermal conductivity of 200 W/mK.
- The location of maximum temperature within the plate from its left face is
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
d²T + q0 = 0 dx² K ∴ T = - 1 q0 x² + C1x + C2......(i) 2 K
At x = 0, T = 433 K
∴ C2 = 433
At x = 20 × 10–3 m, T = 393 K.
∴ C1 = 200
For maximum temperature,dT = 0 dx ∴ q0x + C1 = 0 K
x = 5 × 10–3 = 5 mmCorrect Option: C
d²T + q0 = 0 dx² K ∴ T = - 1 q0 x² + C1x + C2......(i) 2 K
At x = 0, T = 433 K
∴ C2 = 433
At x = 20 × 10–3 m, T = 393 K.
∴ C1 = 200
For maximum temperature,dT = 0 dx ∴ q0x + C1 = 0 K
x = 5 × 10–3 = 5 mm
- A 10 mm diameter electrical conductor is covered by an insulation of 2 mm thickness. The conductivity of the insulation is 0.08 W/mK and the convection coefficient at the insulation surface is 10 W/m²K. Addition of further insulation of the same material will
-
View Hint View Answer Discuss in Forum
rc = 8mm
∴ the heat lost increases to maximum and then decreases.Correct Option: C
rc = 8mm
∴ the heat lost increases to maximum and then decreases.