-
A dielectric slab with 500 mm × 500 mm crosssection is 0.4 m long. The slab is subjected to a uniform electric field of E = 6ax + 8ay kV/mm. The relative permittivity of the dielectric material is equal to 2. The value of constant ε0 is 8.85 × 10– 12 F/m. The energy stored in the dielectric in Joules is
-
- 8.85 × 10– 11
- 8.85 × 10– 5
- 88.5
- 885
Correct Option: B
E =1 ∈ E2 × Av
= | × 8.85 × 10-12 × 102 × 1012 × 0.5 × 0.5 × 0.4 = 88.57 | |
2 |