Home » Electrical Machines » Electrical machines miscellaneous » Question

Electrical machines miscellaneous

Electrical Machines

  1. A single - phase 50 – kVA, 250V/ 500 V two winding transformer has an efficiency of 95% at full load, unity power factor. If it is reconfigured as a 500 V/ 750 V auto-transformer, its efficiency at its new rated load at unity power factor will be
    1. 95.752%
    2. 97.851%
    3. 98.276%
    4. 99.241%
Correct Option: C

Efficiency , η = 0.95 =
50
50 + Losses

⇒ Losses = 50 – 47.5 = 2.5 kW
Now kVA = 50 ×
1
1 - K

K =
500
=
2
7503

= 50 ×
1
= 50
{1 - (2 / 3)}

∴ New efficiency =
150
× 100 = 98.36%
150 + 2.5



Your comments will be displayed only after manual approval.