Unitary Method

  1. If 20 articles cost ₹ 90, then the cost of 9 articles is ?
    1. ₹ 45
    2. ₹ 40.50
    3. ₹ 4.50
    4. None of these
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    Cost of 20 articles = ₹ 90
    Cost of 1 article = ₹ 90/20

    Correct Option: B

    Cost of 20 articles = ₹ 90
    Cost of 1 article = ₹ 90/20
    ∴ Cost of 9 article = 9 x 90/20 = ₹ 40.50

    Report

  1. If cost of 24 oranges is ₹ 72, then find out the cost of 120 oranges.
    1. ₹ 180
    2. ₹ 360
    3. ₹ 172
    4. ₹ 500
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    Let the required cost be ₹ N.
    More orange, more cost (Direct proportion)
    24 : 120 : : 72 : N

    Correct Option: B

    Let the required cost be ₹ N.
    More orange, more cost (Direct proportion)
    24 : 120 : : 72 : N
    ∴ N = (120 x 72)/24 = ₹ 360

    Report

  1. If cost of 12 pens is ₹ 84, then what is the cost of 10 such pens ?
    1. ₹ 90
    2. ₹ 72
    3. ₹ 65
    4. ₹ 70
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    ∵ Cost of 12 pens = ₹ 84
    Cost of 1 pen = ₹ 84/12

    Correct Option: D

    ∵ Cost of 12 pens = ₹ 84
    Cost of 1 pen = ₹ 84/12
    ∴ Cost of 10 pens = (84/12) x 10
    = 7 x 10 = ₹ 70

    Report

  1. If cost of 15 eggs is ₹ 75, then find out the cost of 4 dozens eggs.
    1. ₹ 240
    2. ₹ 300
    3. ₹ 150
    4. ₹ 185
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    ∵ Cost of 15 eggs = ₹ 75
    ∴ Cost of 1 egg = ₹ 75/15
    ∴ Cost of 4 dozens (4 x 12) = Cost of 48 eggs

    Correct Option: A

    ∵ Cost of 15 eggs = ₹ 75
    ∴ Cost of 1 egg = ₹ 75/15
    ∴ Cost of 4 dozens (4 x 12) = Cost of 48 eggs
    = (75/15) x 48 = ₹ 240

    Report

  1. If 16 dozens bananas cost ₹ 360, then how many bananas can be bought in ₹ 60 ?
    1. 16 bananas
    2. 48 bananas
    3. 32 bananas
    4. 50 bananas
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    Let the required number of bananas be N.
    16 dozens bananas = 16 x 12 = 192 bananas
    Less bananas, Less cost (Direct proportion)
    360 : 60 : : 192 : N

    Correct Option: C

    Let the required number of bananas be N.
    16 dozens bananas = 16 x 12 = 192 bananas
    Less bananas, Less cost (Direct proportion)
    360 : 60 : : 192 : N
    ∴ N = (60 x 192)/360 = 32 bananas

    Report