Profit and Loss

  1. If cost of 15 eggs be 75 rupees, then find out the cost of 5 dozen eggs.
    1. 300
    2. 400
    3. 500
    4. 600
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    Cost of one egg x 5 x 12

    Correct Option: A

    Cost of 15 eggs = 75 rupees
    Cost of 1 egg = 75/15 = 5 rupees,
    Cost of 5 dozens, i.e. 5 x 12 = 60 x 5 = 300

    Report

  1. A stationer buys diaries at 75 rupees per dozen and sells them at 15 rupees per piece. What is the profit?
    1. 75
    2. 100
    3. 105
    4. 110
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    Each dozen carries cost 75 rupees and are sold for
    12 x 15 = 180 rupees

    Correct Option: C

    Each dozen carries cost 75 rupees and are sold for
    12 x 15 = 180 rupees
    profit = SP-CP
    profit = 180-75 = 105 rupees

    Report

  1. A man bought 18 oranges for a rupee and sold them at 12 oranges for a rupee. what is the profit percentage ?
    1. 33.33 %
    2. 50 %
    3. 66.66 %
    4. None of these
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    From question CP/SP = 12/18 = 2/3
    ∴ Profit (%) = ( 3 - 2 ) / 2 x 100

    Correct Option: B

    From question CP/SP = 12/18 = 2/3
    ∴ Profit (%) = ( 3 - 2 ) / 2 x 100 = 50%

    2nd Solution:
    CP = 100/18 = 5.55 paisa
    SP = 100/12 = 8.33 paisa
    ∴ Profit = (8.33-5.55)/5.55 x 100 = 50 %

    Report

  1. On selling an article for Rs. 240, a trader loses 4%. In order to gain 10 % he must sell that article for
    1. Rs. 275
    2. Rs. 340
    3. Rs. 320
    4. Rs. 264
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    Let the CP be Rs. x , then SP be 0.96x
    ∴ 0.96x = 240

    Correct Option: A

    Let the CP be Rs. x , then SP be 0.96x
    ∴ 0.96x = 240
    ⇒ x = 250

    Now the new SP = 250 X 1.1 = 275

    Report

  1. By selling 12 apples for a rupee, a man loses 20%. How many for a rupee should he sell to gain 20%
    1. 8
    2. 10
    3. 15
    4. 16
  1. View Hint | View Answer | Workspace | Discuss In Forum | Report

    SP = 100/12 paise
    Let's CP = x
    SP = 0.8x = 100/12
    ∴ x = 10/(0.8x12) paise
    Therefore, CP = 100/9.6 paise

    Correct Option: A

    SP = 100/12 paise
    Let's CP = x
    SP = 0.8x = 100/12
    ∴ x = 10/(0.8x12) paise
    Therefore, CP = 100/9.6 paise

    Thus the new SP (with 20% profit) = 100/9.6 X 1.2 = 100/8 paise
    Hence, 8 apples can be purchased for Rs.1 to gain 20%

    Report